Regenerace pedagogického pracovníka

Máte někdy pocit, že jste úplně vyřízení? Ze všeho, co řešíte, komunikujete na denní bázi s mnoha lidmi, řešíte různé situace, běháte ze třídy do třídy a někdy už toho máte fakt dost? V nabízeném kurzu si můžete připomenout, co je to odpočinek a naučit se konkrétní techniky fyzického a psychického odpočinku a připravit si akční plán, abyste si uměli efektivně plánovat čas a abyste odpočinkový čas zařadili do svého života. Kurz bude probíhat ve skupině maximálně 30 účastníků pod vedením Báry Polívkové.

Níže se můžete seznámit s podrobnější strukturou a cíli kurzu:

9:30 – 10:15

Úvod – seznámení s účastníky, vyplnění vstupních evaluačních dotazníků, konkretizace souvisejících témat, kterými se účastníci v průběhu kurzu budou chtít zabývat. Úvodní naladění skupiny (interaktivní cvičení  s Drumbeny a hudebními nástroji. Reflexe (45 minut)

 

10:30 – 12:15 Téma: Odpočinek fyzický

Účastníci na základě použitých demonstrativních a prožitkových metod znovu identifikují poznatky, týkající se zdravého životního stylu, správného dýchání, efektivní práce s hlasem, popř. různých forem pohybu a analyzují možné změny, které by mohli aplikovat do svého života. Použité techniky:

 • Aktivní pohybové cvičení spojené s dechem (nácvik správného dýchání) – Jógické cviky, protahovací cviky
 • Hlasová cvičení (jak opřít hlas o dech, správné používání hlasu, aby se neničil, používání hlasu jako prostředku k relaxaci).
 • Jak začlenit pohyb a vhodnou stravu do života – interaktivní cvičení, kdy si se účastníci ve skupinách sdružují dle stravovacích priorit – společná reflexe opřená o poznatky Ajurvédy, Tradiční čínské medicíny, Klasické evropské medicíny apod.

(90 minut)

 

12:15 – 13:15: Pauza

 

13:15 – 14:45 Téma: Odpočinek „psychický“

 1. Účastníci si znovu připomenou pedagogicko-psychologické pojmy „psychika“ a „psychické procesy“. Vybaví si informace o fungování mozkových vln při spánku a při bdění, pojmy „mentální hygiena a mentální trénink“ což účastníci mohou kdykoliv po skončení semináře, použít za účelem svého odpočinku.
 2. Techniky, které vedou k posílení lidského sebevědomí, pocitu úspěšnosti, schopnosti zvládat zátěžové situace. Použité techniky:
 • Interaktivní cvičení oživující v paměti účastníků základní pojmy a procesy spojené s lidskou psychikou.
 • Praktická ukázka řízené imaginace a meditace.
 • Reflexe a sdílení v menších skupinkách plus sdílení ve skupině

(90 minut)

 

14:45 – 15:00: Pauza

 

15:00 – 15:45 Akční plán napomáhající ke změně

Účastníci budou seznámeni s jednotlivými kroky vytvoření osobního plánu, který by je měl k tomu, aby začali efektivně plánovat svůj čas a začlenili do svého života odpočinkové aktivity. Každý účastník si takový individuální plán vytvoří pod dohledem lektora.

(45 minut)

 

15:45 – 16:30  Závěrečná reflexe, vyplnění výstupního evaluačního dotazníku. (45 minut)


Celkem: 7 vyučovacích hodin

 

Určeno pro pedagogické pracovníky:

 • učitelé předškolního vzdělávání
 • učitelé 1.stupně ZŠ
 • učitelé 2.stupně ZŠ (oblasti Umění a kultura, Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a společnost, Průřezová témata)
 • učitelé gymnázií (oblasti Umění a kultura, Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a společnost, Průřezová témata)
 • učitele: vedoucí školních zájmových kroužků a klubů
 • vychovatele školských zařízení

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení