Rytmus je důležitou součástí našeho života. Dýcháme v rytmu, chodíme v rytmu, žijeme v nějakém našem osobním rytmu. Proto je moudré zvědomovat si rytmus pomocí různých hudebních nástrojů, a přinášet jej do našeho života.

Posaďte se se svým dítkem/dítky pohodlně na židličku/sedák/jiný Drumben a před sebe si připravte Drumbeny, na které budete hrát. Pokud jsou děti menší, můžete nauku o rytmech provést hravou formou. Pohlaďte nejprve Drumben dlaněmi, pozorujte zvuk, který díky tomu vydáte. Ptejte se dětí, co jim připomíná (vítr, šustění trávy či písku?). Potom krouživými pohyby uvolněte ramena, protřepte ruce. Můžete využít známé cvičení, které propojuje obě mozkové hemisféry a zároveň zvyšuje koordinaci levé i pravé ruky: Jednou rukou si lehce poklepávejte na hlavu, druhou rukou si hlaďte břicho. Dbejte na to, aby ruka na hlavu poklepávala a ruka na břiše hladila. Poté ruce prohoďte 😊

Pak si můžete začít hrát s rytmy pomocí Drumbenu. Nejprve zkuste, jak deska Drumbenu zní. Když poklepáte na prostředek, uslyšíte nejhlubší tóny. Když naopak udeříte na kraj Drumbenu, ozvou se vysoké tóny.

Hrajte s rukou, kterou budete mít mírně zahnutou do tzv. „mističky“, abyste si vy ani dítě/děti nenamohli měkké části dlaně.